9.2.2015 Ochranou prírody odpovedáme na Božiu lásku – Svätý Otec v pondelkovej homílii
Vatikán 9. februára – Kresťania sú povolaní ochraňovať stvorenie, zdôraznil pápež František v dnešnej rannej svätej omši, slávenej v Dome sv. Marty. Boh neskončil s tvorením vesmíru, on neustále udržiava to, čo vytvoril, poznamenal Svätý Otec vychádzajúc z úryvku Knihy Genezis (1,1-19) v prvom čítaní, ktorý rozpráva o stvorení sveta. Následne na základe state z evanjelia (Mk 6,53-56) poukázal na to, ako Ježiš nanovo pretvára to, čo bolo zničené hriechom.
Vidíme Ježiša medzi ľuďmi a evanjelista Marek píše: «Všetci, čo sa ho dotkli, ozdraveli.» To je znovustvorenie. „Toto ‚druhé stvorenie‘ je obdivuhodnejšie než prvé, toto druhé dielo je ešte obdivuhodnejšie, poznamenal pápež. Napokon, ako dodal, je tu i ďalšie dielo, dielo „vytrvalosti vo viere“, ktoré koná Duch Svätý:
„Boh pracuje, pokračuje v práci, a my sa môžeme pýtať, ako máme reagovať na toto Božie stvorenie, ktoré sa rodí z lásky, pretože on koná skrze lásku. Na ‚prvé stvorenie‘ máme reagovať zodpovednosťou, ktorú nám Pán dáva: ‚Zem je vaša, vezmite si ju; podmaňte si ju; zveľaďte ju.“ Aj pre nás je tu povinnosť zveľaďovať zem, umožniť rozvíjať sa stvoreniu, ochraňovať ho a rozvíjať ho podľa jeho zákonitostí. My sme správcami stvorenia, nie pánmi.“
Svätý Otec varoval, že musíme byť na pozore, „aby sme sa stvorenia nezmocnili, ale aby sme mu umožnili rozvoj podľa jeho zákonitostí“. Preto prvou reakciou na Božie dielo je pracovať pre ochranu stvorenia.
„Keď počujeme, že ľudia robia stretnutia, aby uvažovali nad tým, ako ochraňovať stvorenie, môžeme povedať: ‚Ale nie, toto sú Zelení!‘ Nie, nie sú to Zelení! Toto je kresťanské! Je to naša odpoveď na Božie ‚prvé stvorenie‘. Je to naša zodpovednosť. Kresťan, ktorý nechráni stvorenie, ktorý nenapomáha jeho rozvoju, je kresťan, ktorý sa nezaujíma o Božie dielo, dielo, ktoré sa zrodilo z Božej lásky k nám. To je prvá odpoveď na prvé stvorenie: Chrániť stvorenie, zveľaďovať ho.“
Svätý Otec sa potom opýtal, ako budeme reagovať na ‚druhé stvorenie‘. Sv. Pavol nám hovorí, aby sme sa „zmierili s Bohom“, „kráčali cestou vnútorného zmierenia, zmierenia v rámci spoločenstva, pretože zmierenie je dielom Krista“. Ako tiež povedal, nemali by sme zarmucovať Ducha Svätého, ktorý je v nás a pôsobí v nás. Boh je totiž osoba, dodal pápež, „veríme v osobného Boha: v osobu Otca, v osobu Syna a osobu Ducha Svätého“:
„A všetky tri sú zapojené do tohto stvorenia, do tohto nového stvorenia, do tejto vytrvalosti v znovutvorení. A všetkým trom odpovedáme [úsilím] chrániť a napomáhať rast stvorenia, nechať sa zmieriť s Ježišom, s Bohom v Ježišovi, v Kristovi, každý deň, a nezarmucovať Ducha Svätého, neodháňať ho preč. On je hosťom našich sŕdc, ktorý nás sprevádza, napomáha nášmu rastu.“
„Kiež nám Pán dá milosť pochopiť, že to on pôsobí, a nech nám dá milosť správne odpovedať na toto dielo lásky” – povedal Svätý Otec v závere dnešnej homílie.
8.2.2015 Pápež František pri návšteve rímskej farnosti: Vojna je dielom diabla
– Vo svete sa aktuálne vedie veľa vojen, všetky sú dielom diabla, jediným, kto prináša pokoj a zasieva jednotu je Ježiš. Preto si musíme navyknúť počúvať ho každý deň v evanjeliu. Takto možno zhrnúť odkaz, ktorý pápež František zanechal rímskej farnosti Svätého Michala archanjela v mestskej štvrti Pietralata, na severnom okraji Ríma. Včerajšia návšteva bola už jeho ôsmou pastoračnou návštevou farnosti v rámci Rímskej diecézy. Aj tentoraz sa Svätý Otec stretol s viacerými skupinami farského spoločenstva a slávil svätú omšu.
Cestou do farnosti sa mimo programu zastavil v osade známej ako „Campo Arcobaleno”, kde v chatrčiach žijú emigranti z Afriky, Latinskej Ameriky, Ukrajiny a Ruska. Svätý Otec v bielom kabáte čoskoro zmizol v užasnutom dave a priestranstvom sa nieslo prekvapivé „Pápež, pápež!“ O obyvateľov tábora sa starajú dobrovoľníci Komunity sv. Egídia. So skupinou Latinskoameričanov sa pápež pomodlil po španielsky Otče náš a všetkým udelil požehnanie.
O 16. hod. sa začala samotná návšteva farnosti. Svätý Otec vošiel najprv do miestnosti s chorými, ktorým povedal: „Aj keď je všetko temné, vždy je tu milujúci Otec a ten nás nikdy nesklame.“ Skupinke bezdomovcov, o ktorých sa aj v rámci farnosti stará Komunita sv. Egídia, adresoval silné slová: „Skutočnosť, že ľudia nevedia vaše meno a oslovujú vás ‚bezdomovec‘, a vy to znášate, to je váš kríž a vaša trpezlivosť.“ Vzápätí ich povzbudil, aby si však uvedomili svoju dôstojnosť, ktorá vyplýva z prítomnosti Ducha Svätého v srdci každého z nich. „Prosím vás, buďte si tým istí“ – dodal pápež.
V ďalšej miestnosti hosťa očakávali rodičia detí, ktoré boli pokrstené v priebehu roka. „Vychovávajte ich dobre vo viere, pretože je veľa kresťanských detí, ktoré sa nevedia ani prežehnať“, poznamenal Svätý Otec. Stretnutie sa nezaobišlo bez spevov, množstva fotografií. Farníci dokonca podarovali Svätému Otcovi pizzu znázorňujúcu jeho usmievavú tvár, s venovaním: „Za vašu dobrotu.“
Napokon prišiel rad na skautov, ktorí podarovali svojmu biskupovi päť spacích vakov a na krk mu uviazali skautskú šatku. Pápež v role katechétu vyjadril nasledovné ponaučenie: Vojny nie sú len tie, ktoré zabíjajú deti v Iraku, na Ukrajine, v Afrike. Vojny vznikajú oveľa skôr, v ľuďoch. Pokračoval dialógom: -„Kto je otcom vojny?“ – „Diabol!“ [odpovedali deti] – „Pretože diabol je otcom nenávisti a otcom klamstiev a lži. Prečo? Pretože nechce jednotu. Naopak Boh chce jednotu. Aj vy, keď máte v srdci závisť voči druhému, to je začiatok vojny. Závisť nie je od Boha!“
K téme nevraživosti sa Svätý Otec vrátil aj v homílii svätej omše, ktorá sa začala o 18. hodine, po tom, ako vyspovedal niekoľkých farníkov:
„Je to smutné, keď sa v rodine bratia nerozprávajú pre nejakú hlúposť, pretože diabol dokáže jednu hlúposť nafúknuť ako svet. Potom nepriateľstvo trvá po celé roky. To ničí rodinu: rodičia trpia, pretože ich deti sa nerozprávajú alebo syn a jeho manželka nehovoria spolu… Takto diabol rozsieva žiarlivosť. A jediný, kto vyháňa zlých duchov je Ježiš, ktorý uzdravuje tieto veci. Nechajte sa uzdraviť Ježišom.“
Všichni si nosíme zranění – pokračoval papež František – rány duchovní, hříchy, nepřátelství, žárlivosti.
„Každý ví, kde je raněn. Každý z vás má zranění a nejenom jedno:dvě, tři, čtyři i více. Každý to ví. A Ježíš je hojí. K tomu je však třeba otevřít srdce, aby přišel. A jak jej otevřu? Modlitbou.“
K tomu je zapotřebí Ježíši naslouchat. „Na jakém televizním kanále mluví Ježíš? – překvapil papež otázkou. – Mluví v evangeliu.“
„Musíme si zvyknúť na toto: počúvať Ježišovo slovo, načúvať Ježišovmu slovu v evanjeliu. Prečítať si kúsok, pouvažovať trochu nad tým, čo hovorí, čo to hovorí mne. Ak nepociťujem, že mi niečo vraví, prejdem k ďalšiemu. Ale mať tento každodenný kontakt s evanjeliom. Modliť sa s evanjeliom. Pretože takto sa Ježiš prihovára ku mne, hovorí skrze evanjelium to, čo mi chce povedať.“
Vo okrajovej rímskej štvrti Pietralata, odolávajúcej náročným sociálnym podmienkam, sú farnosť Sv. Michala archanjela, Komunita sv. Egídia a skauti záchranným lanom pre mnohé z osemtisíc tu žijúcich rodín.
9.2.2015 Komisia pre ochranu mladistvých predloží Svätému Otcovi prvý návrh pravidiel
– Včera sa v Ríme ukončilo trojdňové plenárne zasadnutie Pápežskej komisie pre ochranu maloletých. Ako sa píše v záverečnom komuniké, toto stretnutie bolo prvou príležitosťou pre všetkých 17 členov nedávno rozšírenej komisie spoločne uvažovať nad dosiahnutým pokrokom v úlohe zverenej Svätým Otcom, a to radiť pápežovi v problematike ochrany maloletých v rámci Cirkvi. Počas plenárneho zasadania členovia predložili správy z ich pracovných skupín odborníkov, ktoré vytvorili v uplynulom roku. Komisia taktiež dokončila svoje odporúčania týkajúce sa formálnej štruktúry a dohodla sa na niekoľkých návrhoch na prerokovanie Svätému Otcovi.
Pracovné skupiny sú neoddeliteľnou súčasťou štruktúry Komisie. V období medzi plenárnymi zasadnutiami sa tieto skupiny zaoberajú výskumom a projektmi v oblastiach zásadne dôležitých vzhľadom na cieľ urobiť Cirkev „bezpečným domom“ pre deti, dorast a zraniteľných dospelých. Medzi tieto oblasti patria: pastoračná starostlivosť pre obete a ich rodiny, výchova a vzdelávanie, pokyny pre optimálne zblíženie, školenia pre kňazov a rehoľníkov, cirkevné a civilné normy, ktoré regulujú obvinenia zo zneužívania a „výkon zodpovednosti“ osôb v pozícii autority v rámci Cirkvi, keď prejednávajú obvinenia zo zneužívania.
Otázku pravidiel „výkonu zodpovednosti“ považuje komisia za najvýznamnejšiu. Počas plenárneho stretnutia sa jej členovia zhodli na počiatočnom návrhu pravidiel, ktorý bude predložený na preskúmanie Svätému Otcovi. Komisia pracuje tiež na stanovení procedúr na garanciu ochrany mladistvých, ktoré sa budú vzťahovať na všetky osoby činné v rámci Cirkvi v kontakte s mladistvými: klerikov, rehoľníkov i laikov. Komisia ďalej plánuje podporovať zvyšovanie odbornosti cirkevných pracovníkov v oblasti ochrany mladistvých formou vzdelávacích seminárov. Bude tiež k dispozícii miestnym biskupským konferenciám a rehoľným inštitútom pri vypracúvaní pravidiel na miestnej úrovni, v zmysle príslušného listu Svätého Otca Františka z 2. februára. Napokon komisia pripravuje materiály pre Deň modlitby venovaný všetkým obetiam sexuálneho zneužívania. -jk, jb-