7.5.2015 o ekumenizme v Európe: Jednotne odpovedať na súčasné výzvy
Svätý Otec dnes prijal členov výročného zasadnutia Spoločného výboru Rady európskych biskupských konferencií (CCEE) a Konferencie európskych cirkví (CEC), ktoré sa koná v týchto dňoch v Ríme na tému: „Sloboda a slobody: kresťanský prístup“.
Po pozdrave predsedu CCEE kardinála Pétra Erdő a predsedu CEC Rev. Christophera Hilla predniesol svoj príhovor pápež František. Poukázal v ňom na úlohu spoločného výboru „sprevádzať cestu ekumenizmu v Európe“, kde v minulosti mnohí kresťania viedli vzájomné boje. Ako uviedol pápež František, dnes je situácia iná a vďaka ekumenickému hnutiu sa už medzi európskymi cirkvami a cirkevnými spoločenstvami „vykonali veľké kroky na ceste zmierenia a pokoja“. Vyzdvihol tiež ekumenické zasadania CCEE a CEC, ako aj spoločný dokument Charta Oecumenica z roku 2001:
„Tieto iniciatívy sú motívom veľkej nádeje na prekonanie rozdelení, aj keď s vedomím toho, aká dlhá je ešte cesta k plnej a viditeľnej jednote medzi všetkými, čo veria v Krista. V skutočnosti však cesta, so všetkými jej námahami, je už integračnou súčasťou procesu zmierenia a zjednotenia, ktorý od nás Pán žiada a ktorý nám dáva uskutočňovať, aby takto bola prežívaná v láske a pravde.“
Svätý Otec spomenul aj negatívne následky dosiaľ chýbajúcej jednoty. Pripomenul slová dokumentu Druhého vatikánskeho koncilu o ekumenizme Unitatis redintegratio, že rozdelenie medzi kresťanmi «poškodzuje presvätú vec hlásania evanjelia všetkému stvoreniu» (č. 1), pričom poukázal na súčasné prejavy tohto problému, ktoré sú výzvou k ďalšiemu úsiliu:
„Toto je zjavné napríklad vtedy, keď cirkvi a cirkevné spoločenstvá v Európe prezentujú odlišné pohľady na dôležité antropologické či etické otázky. Verím preto, že nebudú chýbať príležitosti k spoločnej reflexii vo svetle Svätého písma a spoločnej tradície a že budú plodné. Hľadiac spoločne na Pána Ježiša Krista, ktorý «zjavuje tajomstvo Otca a jeho lásky, naplno odhaľuje človeka človeku a ukazuje mu jeho vznešené povolanie». (Dogmatická konšt. II. vatikánskeho koncilu Gaudium et spes, 22), môžeme nájsť spoločné odpovede na otázky, ktoré súčasná spoločnosť predkladá nám kresťanom. Čím bližšie budeme pri Kristovi, tým budeme navzájom zjednotenejší.“
Pápež František tiež menoval niektoré konkrétne súčasné výzvy, ktorým by kresťania v Európe mali čeliť jednotne:
Dnes sa cirkvi a cirkevné spoločenstvá v Európe ocitajú v situácii, keď musia čeliť novým a rozhodným výzvam, na ktoré môžu dať účinné odpovede jedine hovoriac jednotným hlasom. Myslím napríklad na výzvu predstavovanú zákonodarstvami, ktoré sa v mene zle interpretovaného princípu tolerancie dopracúvajú k tomu, že zamedzujú občanom slobodne vyjadrovať a praktizovať – pokojným a legitímnym spôsobom – svoje náboženské presvedčenie. Okrem toho, tvárou v tvár postoju, s ktorým Európa čelí dramatickej a častokrát tragickej migrácii tisícok ľudí unikajúcich pred vojnami, prenasledovaním a biedou, cirkvi a cirkevné spoločenstvá v Európe majú povinnosť spolupracovať na šírení solidarity a prijatia. Kresťania Európy sú povolaní modlitbou vyprosovať a aktívne napomáhať dialóg a pokoj v jestvujúcich konfliktoch.“ -zk-