5.2.2015 Pápež v rannej homílii: Čo je najkrajšou pochvalou pre apoštola
Cirkev musí ohlasovať evanjelium v chudobe. Kto ho ohlasuje, musí mať za cieľ zmierňovanie biedy chudobných, nezabúdajúc však nikdy, že táto služba je dielom Ducha Svätého a nie ľudských síl. Uzdravovať, pozdvihovať, oslobodzovať, vyháňať nečistých duchov, a potom skromne uznať: bol som len jednoduchým „robotníkom Kráľovstva“. To je to, čo má robiť a ako má o sebe hovoriť Kristov služobník.
Toto je základná myšlienka homílie svätej omše, ktorú slávil pápež František v kaplnke Domu sv. Marty dnes ráno. Vrátil sa v nej k evanjeliu dňa (Mk 6, 7-13), v ktorom Ježiš posiela svojich učeníkov po dvoch do dedín, aby kázali, uzdravovali chorých a vyháňali nečistých duchov. Zameral sa na Ježišov opis štýlu, ktorý majú prijať za svoj jeho učeníci, poslaní k ľuďom. Majú byť slobodní od okázalosti, nebrať so sebou ani chlieb, ani kapsu, žiadne peniaze do opasku. To preto, ako dodáva pápež, lebo evanjelium „má byť ohlasované v chudobe“, pretože „spása nie je nejakou teológiou prosperity“. Je jedine a len „dobrou zvesťou“ o oslobodení pre každého utláčaného:
„Toto je poslanie Cirkvi: Cirkvi, ktorá uzdravuje, ktorá lieči. Niekoľkokrát som hovoril o Cirkvi ako poľnej nemocnici. To je pravda, koľko zranených tu je, koľkí sú zranení! Ako veľa ľudí potrebuje, aby boli ich rany zahojené! Toto je poslanie Cirkvi: hojiť rany srdca, otvárať dvere, oslobodzovať, hovoriť, že Boh je dobrý, Boh odpúšťa všetko, Boh je Otec, Boh je nežný, Boh stále čaká …“
Odklon od podstaty tohto ohlasovania znamená riziko skreslenia poslania Cirkvi, čím sa z jej veľkého úsilia o zmiernenie rôznych foriem núdze vytratí to jediné, na čom záleží: prinášať Krista chudobným, slepým, väzneným:
„Je pravda, že musíme prijať pomoc a vytvárať organizácie, ktoré sú v tom nápomocné, to áno, pretože Pán nám dáva na to dary. Keď však pozabudneme na túto misiu, pozabudneme na chudobu, pozabudneme na apoštolskú horlivosť a našu nádej upneme na tieto prostriedky, Cirkev pomaly skĺzne do mimovládnej organizácie a stane sa síce peknou organizáciou: silnou, ale nie evanjeliovou, pretože tam chýba ten duch, tá chudoba, tá moc uzdravovať.“
Keď sa učeníci vrátili šťastní z ich poslania, Ježiš ich vzal so sebou do ústrania, „aby si trochu odpočinuli“. Svätý Otec upozornil na ponaučenie, ktoré im Ježiš vtedy dal:
„Nehovorí im: ‚Ste ohromní, teraz si lepšie zorganizujte veci pre budúci raz…‘ Povie im len: ‚Keď ste urobili všetko, čo ste mali urobiť, povedzte si: Sme neužitoční sluhovia. Toto je apoštol. A čo by bolo najkrajšou pochvalou pre apoštola? ‚Bol to robotník Kráľovstva, pracovník Kráľovstva.‘ To je najväčšia pochvala za to, že ide touto Ježišovou cestou: ide uzdravovať, ochraňovať, hlásať dobrú zvesť a tento milostivý rok, pracovať na tom, aby ľud znovu našiel Otca, aby zavládol pokoj v srdciach ľudí.“ -jk-
Niet miesta v službe pre tých, ktorí zneužívajú maloletých, zdôrazňuje pápež František v liste, adresovanom predsedom biskupských konferencií a predstaveným inštitútov zasväteného života a spoločností apoštolského života ohľadom Pápežskej komisie pre ochranu detí a mladistvých. Komisia sa zajtra prvýkrát stretne na svojom plenárnom zasadnutí vo Vatikáne. Založená bola samotným pápežom Františkom v marci minulého roka „s cieľom ponúknuť návrhy a iniciatívy zamerané na zlepšenie pravidiel a postupov na ochranu všetkých detí a zraniteľných dospelých“. Na žiadosť Svätého Otca sú členmi komisie „vysokokvalifikované osobnosti, známe svojím angažovaním sa v tejto oblasti“.
V liste pápež František pripomína dojímavé stretnutie z júla minulého roka, stretnutie s niektorými ľuďmi, ktorí boli v minulosti sexuálne zneužívaní kňazmi. Ako píše, tam mohol osobne zažiť „intenzitu ich utrpenia“ a „silu ich viery“. A toto „ho upevnilo v presvedčení, že musíme aj naďalej robiť všetko pre to, aby bola z Cirkvi vykorenená pliaga sexuálneho zneužívania detí a otvorená cesta zmierenia a uzdravenia v prospech tých, ktorí boli zneužívaní“. Z týchto dôvodov v decembri minulého roka ku Komisii pridal niekoľko nových členov, ktorí zastupujú miestne cirkvi po celom svete.
V tomto kontexte „Komisia bude novým, platným a účinným nástrojom“, pre napomáhanie „animovania a podpory úsilia celej Cirkvi“, aby boli uplatňované v praxi „opatrenia potrebné na zabezpečenie ochrany maloletých a zraniteľných dospelých osôb a aby sa zadosťučinilo spravodlivosti a milosrdenstvu“.
Ako Svätý Otec ďalej píše, rodiny musia vedieť, že Cirkev nešetrí na úsilí o ochranu ich detí a majú právo obrátiť sa na ňu s plnou dôverou, pretože je bezpečným domom. Nemôže byť teda daná prednosť iným úvahám, akejkoľvek povahy, ako je napr. túžba vyhnúť sa škandálu, pretože niet absolútne žiadneho miesta v službe pre tých, ktorí zneužívajú maloletých.“
Malo by tiež byť „starostlivo sledované, aby sa v plnej miere uplatňoval v praxi obežník vydaný Kongregáciou pre náuku viery 3. mája 2011 na pomoc biskupským konferenciám pri príprave usmernení pre prejednávanie prípadov zneužívania maloletých duchovnými. Je dôležité, aby biskupské konferencie prijali nástroje pre pravidelnú revíziu noriem a overovanie ich plnenia. Diecézny biskup a vyšší rehoľní predstavní majú povinnosť zabezpečiť, aby vo farnostiach a iných cirkevných inštitúciách bola garantovaná bezpečnosť detí a zraniteľných dospelých.“
Okrem toho sú diecézy a rehoľné inštitúty povzbudzované k tomu, aby vytvárali programy pastoračnej starostlivosti, ktoré by sprostredkovali psychologické a duchovné služby. Svätý Otec vyzýva k otvorenosti pre stretnutia s obeťami a ich blízkymi: „ide o cenné príležitosti počúvať a požiadať o odpustenie tých, ktorí veľa trpeli“.
Pre všetky tieto dôvody pápež žiada predsedov biskupských konferencií a predstavených inštitútov zasväteného života o plnú a starostlivú spoluprácu s Komisiou pre ochranu maloletých.
„Nech nám pomáha Panna Mária, Matka nehy a milosrdenstva s veľkorysosťou a prísnosťou splniť našu povinnosť pokorne uznať a napraviť nespravodlivosti minulosti a byť vždy vernými úlohe chrániť tých, ktorých má Ježiš v obľube“ – píše pápež František v závere dnes publikovaného listu, nesúceho dátum 2. februára 2015.