28.8.2016 Anjel Pána s pápežom Františkom: Boh platí oveľa viac než ľudia
Dnešná evanjeliová epizóda nám ukazuje Ježiša v dome jedného z popredných farizejov, pričom vnímavo pozoruje, ako sa pozvaní na obed veľmi usilovali vybrať si prvé miesta. Je to scéna, ktorú sme videli toľko krát: vyhľadávať to najlepšie miesto, aj „lakťami“. Vidiac túto scénu, rozpráva dve krátke podobenstvá, ktorými núka dve usmernenia: jedno sa týka miesta, druhé sa týka odmeny.
Prvé podobenstvo je situované do rámca svadobnej hostiny. Ježiš hovorí: «Ak ťa niekto pozve na svadbu, nesadaj si na prvé miesto, lebo mohol pozvať niekoho vzácnejšieho, ako si ty; a prišiel by ten, čo pozval teba i jeho, a povedal by ti: ‚Uvoľni miesto tomuto.‘ … Ale keď ťa pozvú, choď, sadni si na posledné miesto» (Lk 14,8-9). Týmto odporúčaním Ježiš nemieni dávať normy spoločenského správania, ale lekciu o hodnote pokory. Dejiny učia, že pýcha, kariérizmus, márnomyseľnosť, vystatovanie sa, sú príčinou mnohých ziel. A Ježiš nám dáva pochopiť nevyhnutnosť vybrať si posledné miesto, čiže vyhľadávať nenápadnosť a skrytosť: pokoru. Keď stojíme pred Bohom v tomto rozmere pokory, vtedy nás Boh povyšuje, skláňa sa k nám, aby nás pozdvihol k sebe; «Lebo každý, kto sa povyšuje, bude ponížený, a kto sa ponižuje, bude povýšený» (v. 11).
Ježišove slová podčiarkujú postoje kompletne odlišné a opačné: postoj toho, kto si vyberá vlastné miesto a postoj toho, kto si ho nechá prideliť Bohom a očakáva odmenu od neho. Nezabúdajme na to: Boh platí oveľa viac než ľudia! On nám dáva miesto oveľa krajšie než to, ktoré nám dávajú ľudia! Miesto, ktoré nám dáva Boh je blízko k jeho srdcu a odmenou je večný život. «Budeš blahoslavený», hovorí Ježiš, «… odplatu dostaneš pri vzkriesení spravodlivých» (v. 14).
Tak sa to opisuje v druhom podobenstve, v ktorom Ježiš ukazuje postoj nezištnosti, aký musí charakterizovať pohostinnosť. A hovorí takto: «Keď chystáš hostinu, pozvi chudobných, mrzákov, chromých a slepých. A budeš blahoslavený, lebo oni sa ti nemajú čím odplatiť» (v. 13-14). Ide tu o rozhodnutie sa pre nezištnosť namiesto kalkulácie využiť príležitosť, ktorá sa snaží získať odplatu, ktorá hľadá zisk a chce sa viac obohatiť. Totiž chudobní, prostí, tí, s ktorými sa neráta, nemôžu nijako oplatiť pozvanie k stolu. Takto Ježiš ukazuje svoj prednostný záujem o chudobných a vylúčených, ktorí sú v Božom kráľovstve privilegovaní, a vyhlasuje základné posolstvo Evanjelia, ktorým je slúžiť blížnemu z lásky k Bohu.
Dnes sa Ježiš stáva hlasom tých, čo nemajú hlas a adresuje každému z nás hlbokú výzvu otvoriť si srdce a stotožniť sa s utrpeniami a úzkosťami chudobných, hladujúcich, marginalizovaných, utečencov, tých, ktorí v živote prehrali, vyradených spoločnosťou a diktátom silnejších. A títo vyraďovaní predstavujú v skutočnosti veľkú väčšinu ľudstva.
V tejto chvíli myslím s vďačnosťou na jedálne, v ktorých toľkí dobrovoľníci obetavo slúžia, keď sa dávajú najesť ľuďom osamelým, v ťažkostiach, bez práce či bez domova. Tieto jedálne a iné diela milosrdenstva – ako navštevovať chorých, väzňov… – sú cvičiskami dobročinnej lásky, ktoré šíria kultúru nezištnosti, pretože všetkých tých, čo tam slúžia, k tomu vedie láska k Bohu a osvietenie múdrosťou Evanjelia. Takto sa služba bratom stáva svedectvom lásky, ktoré robí lásku ku Kristovi hodnovernou a viditeľnou.
Prosme si od Panny Márie, aby nás privádzala každý deň na cestu pokory – ju, ktorá bola pokorná po celý život – a urobila nás schopnými nezištných skutkov prijatia a solidárnosti voči marginalizovaným, aby sme sa stali hodnými nebeskej odmeny.
Po udelení apoštolského požehnania Svätý Otec vyjadril svoju blízkosť postihnutým zemetrasením v strednom Taliansku:
„Drahí bratia a sestry, chcem obnoviť svoju duchovnú blízkosť obyvateľom Lazia, Marche a Umbrie, ťažko zasiahnutých zemetrasením v týchto dňoch. Myslím osobitne na ľudí z Amatrice, Accumoli, Arquaty, Pescary del Tronto a Norcie. Opätovne hovorím týmto drahým obyvateľom, že Cirkev zdieľa ich utrpenie a ich úzkosti. Modlime sa za zosnulých a nezvestných. Starostlivosť, s akou pracujú verejné autority, poriadkové sily, civilná ochrana a dobrovoľníci, ukazuje, ako dôležitá je solidárnosť pre zdolanie tak bolestných skúšok. Drahí bratia a sestry, len čo to bude možné, aj ja dúfam, že za vami prídem, aby som vám osobne priniesol útechu viery, objatie otca a brata a posilu v kresťanskej nádeji. Modlime sa za týchto bratov a sestry, všetci spoločne:Ave Maria…“
Pápež František pripomenul aj osobnosť novej argentínskej blahoslavenej,Márie Antónie od sv. Jozefa (nazývanej „Mama Antula“), zasvätenej laičky z 18. storočia:
„Včera v Santiagu del Estero v Argentíne bola vyhlásená za blahoslavnú sestra Maria Antonia de San José; ľud ju volá Mama Antula. Nech jej exemplárne kresťanské svedectvo, osobitne jej apoštolát šírenia duchovných cvičení vzbudí túžbu vždy väčšmi sa primknúť ku Kristovi a k Evanjeliu.“
Pred záverečnými pozdravmi jednotlivých skupín pútnikov Svätý Otec pripomenul blížiaci sa 1. september ako Svetový deň modlitby za ochranu stvorenstva:
„V najbližší štvrtok, 1. septembra, budeme sláviť Svetový deň modlitby za starostlivosť o stvorenstvo, spolu s bratmi pravoslávnymi a inými cirkvami. Bude to príležitosť posilniť spoločné nasadenie za ochranu života, s úctou voči životnému prostrediu a prírode.“