25.11.2019 Dojímavé stretnutie pápeža s obeťami trojitej pohromy Japonska z roku 2011
Nikto nemôže znovu začať sám
Po svedectvách pápež František najprv vyzval ku chvíli ticha v spoločnej modlitbovej spomienke na ďalších 18 000 obetí a ich rodiny. Ďalej pokračoval slovami poďakovania za úsilia pre rekonštrukciu oblastí postihnutých katastrofami:
„Kiež by toto stretnutie poslúžilo na to, aby sme všetci spolu adresovali výzvu ľuďom dobrej vôle, aby obete týchto tragédií naďalej dostávali pomoc, ktorú tak veľmi potrebujú. Bez základných zdrojov ako jedlo, oblečenie a strecha nad hlavou, nie je možné viesť dôstojný život a mať potrebné minimum, aby sa mohli znovu zariadiť, čo zasa vyžaduje zakúsenie solidarity a podporu komunity.
Nikto „sa znovu nezariadi“ sám, nikto nemôže znovu začať sám. Je podstatné nájsť pomocnú ruku priateľa, bratskú ruku, ktorá je schopná pomôcť znovu pozdvihnúť nielen mesto, ale dodať nový pohľad a nádej.“
Ak trpí jeden člen našej rodiny, všetci trpíme s ním
Pápež František pochválil Japonsko, že 8 rokov po tomto trojnásobnom nešťastí sa dokázali zjednotiť ako národ v solidarite, trpezlivosti a vytrvalosti, pretože cesta na plnú obnovu je síce ešte dlhá, ale počíta v duši týchto ľudí s mobilizáciou vzájomnej podpory a pomoci. Uviedol, že nebezpečenstvo je v ľahostajnosti:
„Jedno zo ziel, ktoré nás najviac ovplyvňuje, spočíva v kultúre ľahostajnosti. Je treba zmobilizovať sa, aby sme si pomáhali a uvedomili si, že ak trpí jeden člen našej rodiny, trpíme spolu s ním všetci. Vzájomnú súdržnosť totiž nedosiahneme bez pestovania múdrosti spolupatričnosti, lebo jedine takto sa dá postaviť k riešeniu problémov v ich celku. Patríme k sebe navzájom.“
V súvise s jadrovým nešťastím vo Fukušime Svätý Otec pripomenul, že obavy z následkov nie sú len v oblasti zdravotníckej a vedecko-technickej, ale ide aj o výzvu znovu vytvoriť tkanivo ľudskej spoločnosti, pre bezpečný a stabilný život. Pápež sa zdôveril, že na obavy z ďalšieho využívania jadrovej energie ho upozornili aj biskupi Japonska, ktorí vyjadrili aj postoj za zrušenie jadrových elektrární.
Aký typ sveta chceme zanechať tým, ktorí prídu po nás?
„Je teda dôležité, vo chvíľach ako je táto, pozastaviť sa a uvažovať nad tým, kto sme, a možno trochu kritickejším spôsobom nad tým, kým chceme byť. Aký typ sveta, aký druh dedičstva chceme zanechať tým, ktorí prídu po nás?
Múdrosť a skúsenosť starých ľudí spolu so zaangažovanosťou a entuziazmom mladých nám môžu pomôcť sformovať odlišnú víziu, víziu, ktorá bude hľadieť s veľkou úctou na dar života a bude mať solidaritu s našimi bratmi a sestrami v jednej multietnickej a multikultúrnej ľudskej rodine.“
Na záver príhovoru pápež František znovu poďakoval za prácu pre nový rozbeh života všetkých obetí trojitého nešťastia v Japonsku. Zopakoval, že myslieť na budúcnosť nášho spoločného domu je našou zodpovednosťou smerom k novým generáciám