23.5.2016 Ranná homília pápeža Františka: Nieto kresťana bez radosti a žasnutia
– Nieto kresťana bez radosti. Touto ústrednou myšlienkou sa pápež František prihovoril veriacim v rannej homílii v kaplnke Domu sv. Marty. Podčiarkol, že aj v utrpení kresťan dôveruje Ježišovi a žije v nádeji. Opätovne pritom vyzval, aby sme sa nenechali ovládať bohatstvom, ktoré v konečnom dôsledku prináša len smútok.
Svätý Otec sa pristavil pri dnešnom liturgickom čítaní z Prvého Petrovho listu (1 Pt 1,3-9), v ktorom apoštol vyzýva prvotných kresťanov, aby sa napriek súženiam radovali vďaka zmŕtvychvstalému Ježišovi Kristovi. Utrpenie nás totiž nikdy nemôže obrať „o to, čo Boh vykonal v nás“, keď nás „obnovil v Kristovi a dal nám nádej“. Túto skutočnosť pápež František vyjadril obrazom kotvy. Aj my môžeme kráčať k tej nádeji, ktorú prví kresťania zobrazovali ako kotvu v nebi. Treba sa nám chopiť lana tejto kotvy a ísť smerom k tej nádeji, ktorá nám daruje radosť:
„Kresťan, to je muž či žena radosti, muž či žena s radosťou v srdci. Nieto kresťana bez radosti! ,Ale, otče, ja som videl mnoho takých‘ – ,Nie sú kresťanmi! Hovoria, že sú, ale nie sú! Niečo im chýba!‘ Občiansky preukaz kresťana je radosť, radosť evanjelia, radosť byť vyvolenými Ježišom, zachránení Ježišom, obnovení Ježišom, radosť tej nádeje, že Ježiš nás očakáva, radosť, ktorá sa – aj v krížoch a v utrpení tohto života – prejavuje inakším spôsobom: pokojom v istote, že Ježiš nás sprevádza, že je s nami“.
„Kresťan necháva v sebe túto radosť rásť tým, že dôveruje v Boha. Boh vždy pamätá na svoju zmluvu“. A kresťan to vie, „vie, že Boh na neho pamätá, že Boh ho miluje, že Boh ho sprevádza, že Boh ho očakáva. A toto je tá radosť“.
Pápež František následne obrátil pozornosť na dnešné evanjelium podľa Marka (Mk 10,17-27), ktoré opisuje stretnutie medzi Ježišom a bohatým mladíkom. Mladík „nebol schopný otvoriť srdce radosti a zvolil si smútok“. A to preto,„lebo mal veľký majetok“, pripomenul Svätý Otec:
„Bol pripútaný k majetku! Ježiš nám povedal, že nemožno slúžiť dvom pánom: alebo slúžiš Pánovi, alebo slúžiš bohatstvu. Bohatstvo nie je zlé samo osebe: ale slúžiť bohatstvu, v tom je to zlo. Chudák, odišiel smutný: ,On pri tomto slove zosmutnel a odišiel zarmútený‘. Keď v našich farnostiach, v našich komunitách, v našich inštitúciách nachádzame ľudí, ktorí si hovoria kresťania a chcú byť kresťanmi, ale sú smutní, niečo sa tu deje, čo nie je v poriadku. A musíme im pomôcť, aby našli Ježiša a zbavili sa tohto smútku, aby sa mohli radovať z evanjelia, aby mohli mať túto radosť, ktorá je vlastná evanjeliu“.
Radosť sa spája so žasnutím.S tým „správnym úžasom pred Zjavením, pred Božou láskou, pred citmi od Ducha Svätého“. Kresťan, to je „muž či žena úžasu“. Pripomenul, ako sa v závere dnešného evanjelia hovorí o údive učeníkov, keď im Ježiš vysvetľuje, „že ten veľmi šikovný chlapec ho nedokázal nasledovať, lebo bol pripútaný k majetku“. Kto teda môže byť spasený? pýtajú sa apoštoli. Pán im odpovedá: „Ľuďom je to nemožné, ale Bohu nie“.
Kresťanská radosť je teda „úžasom radosti, že sme zachránení od naviazanosti na veci, na toľké svetské lákadlá, ktoré oddeľujú od Ježiša. A dá sa to jedine s Božou silou, so silou Ducha Svätého“, zdôraznil Svätý Otec. Svoju homíliu uzavrel pozvaním k modlitbe:
„Prosme dnes Pána, aby nám dal úžas pred ním, pred toľkými duchovnými bohatstvami, ktoré nám dal; a s týmto úžasom nech nám dá radosť, radosť z nášho života a z toho, že s pokojom v srdci zakusujeme toľké ťažkosti; a nech nás chráni od toho, aby sme hľadali šťastie v tých mnohých veciach, ktoré nás napokon zarmútia: veľa sľubujú, no nič nám nedajú! Dobre si pamätajte: kresťan, to je muž a žena radosti, radosti v Pánovi; muž a žena úžasu“.