22.8.2018 Pápež povzbudil katolíckych politikov: Svedectvo a spolupráca
kongres kresťanských politikov, ktorý sa koná každý rok, sa tentokrát venuje téme náboženskej slobody a svedomia. Ako povedal Svätý Otec, ide o veľmi aktuálnu tému, ktorej venoval pozornosť aj Druhý vatikánsky koncil v dokumente Dignitatis humanae vydanom v roku 1965.
Konciloví otcovia mali na mysli najmä režimy, ktoré síce v ich ústavách uznávajú náboženskú slobodu, avšak snažia sa občanov odradiť od vyznávania viery či sťažiť a ohroziť život náboženských komunít.
V súčasnosti je v takejto situácii mnoho kresťanov či iných náboženských menšín, osobitne v regiónoch poznačených fundamentalizmom, kde dochádza k diskriminácii a prenasledovaniu, ktoré miestne autority nie vždy stíhajú, uviedol Svätý Otec.
Slobodu náboženstva a svedomia dnes ohrozujú osobitne dve protichodné ideológie – sekulárny relativizmus a náboženský či skôr pseudo-náboženský radikalizmus, V tomto zmysle len dám do vašej pozornosti reálne nebezpečenstvo bojovať proti extrémizmu a netolerancii s podobným extrémizmom a netoleranciou, a to aj v postojoch a slovách.“
Jako křesťané víme, že naším posláním je za daných dějinných okolností být solí, světlem a kvasem. Proto právě lidé, kteří se ujali politického angažmá jako služby obecnému blahu, mohou a musí přispívat k řešení klíčové otázky, kterou je náboženská svoboda
„Je normální, že se kvůli tomu setkáváte se skrytými či zjevnými formami obstrukcionismu. Křesťanský politik, aniž by sám sebe vnímal či stavěl na odiv jako hrdinu či oběť,:
„Kresťanský politik je predovšetkým povolaný, ako každý pokrstený človek, snažiť sa byť pokorným a odvážnym svedkom a s kompetenciou ponúkať projekty zákonov v súlade s kresťanskou víziou človeka a spoločnosti, vždy hľadajúc spoluprácu so všetkými, ktorí ich zdieľajú. Kontexty, v ktorých pôsobíte, sú vzájomne veľmi odlišné, avšak spája vás dobrá vôľa slúžiť Božiemu kráľovstvu prostredníctvom seriózneho a čestného politického úsilia.“
Svätý Otec povzbudil kresťanských politikov v tomto duchu aj formou požehania na osobitný príhovor blahoslaveného pápeža Pavla VI., ktorý bude v októbri svätorečený.
Před závěrečným požehnáním papež požehnal ikonu Svaté rodiny, která bude putovat některými evropskými parlamenty v přípravě na budoucí rodinnou pouť katolických legislátorů do Fatimy, kde se chtějí zaměřit na téma rodiny, v níž se podle fatimských zjevení odehraje konečný ďáblův boj.