22.1.2016 Pápež František Rímskej rote: Milosrdenstvo je hlásať pravdu o manželstve
– Sviatostné manželstvo nie je „ideálom iba pre niektorých“, ale je „skutočnosťou, ktorá môže byť – v Kristovej milosti – žitá všetkými pokrstenými veriacimi“. Aj týmito slovami sa dnes pápež František prihovoril zástupcom Apoštolského tribunálu Rímskej roty pri príležitosti inaugurácie nového súdneho roku. Tribunál sa venuje najmä prípadom anulovania manželstva.
Vo svojom príhovore tiež Svätý Otec povedal: „Cirkev… môže preukázať neochvejnú milosrdnú Božiu lásku voči rodinám – najmä tým, ktoré sú zranené hriechom a životnými skúškami – a zároveň hlásať nezrušiteľnú pravdu o manželstve podľa Božieho plánu“.
Stejný duchovní a pastorační postoj má zaujímat tribunál Římské roty, který svou činností doprovází a podporuje toto dílo pravdy, opus veritatis. Také věřící, kteří ze svobodné volby nebo kvůli nešťastným životním okolnostem žijí v objektivním stavu omylu, jsou nadále předmětem Kristovy milosrdné lásky, a tudíž lásky církve. Církev nicméně odjakživa věnuje zvláštní pozornost, péči a lásku rodině jako takové, včetně jejích problémů, dodal papež.
”Rodina a církev sice na různých rovinách, avšak společně, doprovázejí člověka až do konce života. Činí tak svým učením, ale také svým založením na společenství lásky a života. Zatímco lze rodinu nazvat “domácí církví”, církvi plně přísluší titul rodiny Boží. Rodinný duch je ustavující listinou církve – křesťanství se má takto projevovat a být rodinné. Bylo jasně napsáno: Už nejste cizinci a přistěhovalci, ale spoluobčané ostatních křesťanů a členové Boží rodiny (Ef 2,19). Církev je a musí být Boží rodinou.”
Pápež František tiež poukázal na prínos Synody o rodine, ktorá sa nedávno konala vo Vatikáne. Dvojročný priebeh synody dal svetu jasný signál, že„rodinu, ako ju chcel Boh, si nemožno zamieňať s akýmkoľvek iným typom zväzku“.
Svätý Otec v príhovore sudcom Rímskej roty osobitne zdôraznil prístup Cirkvi k otázke, či kvalita viery ovplyvňuje platnosť manželstva. Pripomenul, že„Cirkev ako Matka a Učiteľka vie, že medzi kresťanmi niektorí majú vieru silnú, vyformovanú láskou, spevnenú dobrou katechézou a živenú modlitbou a sviatostným životom, zatiaľ čo iní majú vieru slabú, zanedbanú, nevyformovanú, málo vzdelanú alebo zabudnutú.“ Po tomto konštatovaní pápež František vyjadril postoj Cirkvi nasledovne:
„Je dobré jasne zdôrazniť, že kvalita viery nie je zásadnou podmienkou manželského súhlasu, ktorý podľa odvždy platného učenia môže byť ohrozený iba na úrovni prirodzenej (porov. CIC, kán. 1055 § 1 a 2). Vskutku, habitus viery je vliaty vo chvíli krstu a naďalej má tajomný vplyv na dušu, aj keď viera nebola rozvíjaná a psychologicky sa zdá byť absentujúcou. Snoubenci, kteří mnohdy k pravému manželství přistoupili z přirozeného puzení, instinctus naturae, si v okamžiku jeho slavení jen omezeně uvědomují plnost Božího plánu. Později však v rodinném životě objevují, co pro ně Bůh Stvořitel a Vykupitel stanovil. Nedostatky formácie vo viere a aj mýlka ohľadom jednoty, nerozlučiteľnosti a sviatostnej dôstojnosti manželstva znehodnocujú manželský súhlas iba vtedy, ak determinujú vôľu uazavretiu manželstva .“ (srov. CIC, kán. 1099). Právě z toho důvodu je nutné velmi pozorně zvažovat omyly, které se týkají posvátnosti manželského svazku.” doporučil Svatý otec soudcům Římské roty a doplnil: Manželství tudíž není ideálem pro několik vyvolených, nýbrž stavem, který v Kristově milosti mohou prožívat všichni pokřtění věřící. Příprava na tuto svátost se nicméně má stát jakýmsi druhým katechumenátem, jak si to ostatně přeje řada synodních otců, uzavíral papež