19.12.2015 Pápež talianskym železničiarom: Nech sa všetky krajiny stanú sieťami solidarity
Dnes do Auly Pavla VI. na stretnutie so Svätým Otcom zavítali v hojnom počte pracovníci talianskych štátnych železníc aj so svojimi rodinami. Svätý Otec sa plnej sále prihovoril v duchu slávenia Roka milosrdenstva. Poukázal na službu železničiarov, ktorá má veľa dočinenia s prejavmi ľudskosti a solidárnosti.
Ide najmä o iniciatívy zvané Centrá pomoci, vytvorené v spolupráci železničnej spoločnosti s miestnymi ustanovizňami a tretím sektorom. Na týchto miestach sa ľuďom v núdzi dostáva vypočutie a pomoc. Aj v centre Ríma sa v priestoroch železničnej stanice Termini nachádza charitatívne zariadenie, ubytovňa „Hostel Don Luigi Di Liegro“, obnovená vďaka spolupráci s rímskou charitou. Základný kameň tu pred piatimi rokmi položil pápež Benedikt XVI. a práve včera pápež František na tomto mieste otvoril Svätú bránu charity. Útulok koná cennú službu ľuďom odkázaným na pomoc, ktorých tu denne obslúžia niekoľko sto. Svätý Otec vyzdvihol práve tento rozmer aktivity podporovanej železnicami:
„Svätý rok, ktorý sa nedávno začal, nech nás učí predovšetkým tomuto, a vtlačí nám do myslí a sŕdc, že milosrdenstvo je prvým a najopravdivejším liekom pre človeka – koľké uzdravenia dokáže urobiť milosrdné pohladenie! – liek, ktorý každý súrne potrebuje. Milosrdenstvo prúdi neprerušene a v štedrej miere od Boha, ale musíme sa tiež stať schopnými vzájomne sa ním obdarovať, aby každý mohol naplno žiť svoju ľudskosť.
Všichni bychom potřebovali takováto tykadla, která by nám pomáhala zachytit signály okolního dění, vnímat utrpení druhých lidí a nepřecházet je bez povšimnutí. Prostřednictvím těchto přepážek železnice spolupracují na soudržnosti země – nejenom zeměpisné, nýbrž také sociální. Přispívají k tomu, aby nikdo nezůstával pozadu, aby se neprohluboval rozpor mezi zámožnými a nemajetnými lidmi
Práve na toto sa vzťahujú Sväté brány, ktoré sa v týchto dňoch otvorili vo všetkých diecézach sveta. Kto touto bránou prejde s láskou, nájde odpustenie a útechu, a bude pobádaný k obdarovávaniu i k daru seba samého s väčšou veľkodušnosťou, pre vlastnú spásu i pre spásu bratov. Nechajme sa všetci premeniť prechodom cez túto duchovnú bránu, tak aby to vnútorne poznačilo náš život.
Zaangažujme sa do Jubilea milosrdenstva – kúsok milosrdenstva potrebujeme všetci – spôsobom, ktorým sa obnoví tkanivo vytvárajúce našu spoločnosť, aby sa stávala spravodlivejšou a solidárnejšou, predovšetkým v tejto „tretej svetovej vojne“, ktorá vypukla, je rozkúskovaná, ale ju zažívame.“
Svätý Otec ocenil tradíciu iniciatív na pomoc chudobným, ktorá je vlastná talianskym železničiarom, ktorí tento rok slávia už 110 rokov existencie inštitúcie. Pobočky Centier pomoci sú dnes prítomné v desiatkach talianskych miest, kde ľudia v ťažkostiach nájdu pomoc a sú ľudsky vypočutí.
Svätý Otec sa potešil aj novej publikácii Talianskych železníc s názvom „Jubileum“, ktorá obsahuje zbierku fotografií zachytávajúcich železničné cesty jednotlivých pápežov. S rodinami železničiarov sa rozlúčil nasledovnou výzvou:
„Kiež sa rešpekt, ktorý nás spája, čoho znakom je dnešné stretnutie, v tomto Svätom roku posilní tak, aby sa Taliansko a všetky krajiny sveta stali miestami siete solidarity, viac autenticky ľudskými, viac schopnými radovať sa z Božej lásky a zo vzájomného spoločenstva.“