Pôstne obdobie je časom duchovného boja, čo nás podnecuje, aby sme svoju službu veciam verejným nerobili z obyčajnej zotrvačnosti a nepoddávali sa nešvárom, s ktorými sa okolo seba stretávame, povedal dnes pápež František zamestnancom talianskeho dvora audítorov. Podobne ako v iných krajinách s tradíciou rímskeho práva táto štátna inštitúcia, sídliaca v Ríme, vykonáva právomoc v účtovných záležitostiach.
„Tento inštitút Talianskej republiky stelesňuje rovnakú etiku, ktorej podlieha fungovanie štátu, ktorého“ úlohou je hájiť a podporovať všeobecné blaho „(Evangelii gaudium, 240). Dvor audítorov totiž vykonáva nevyhnutnú službu všeobecnému dobru, usmerňovanú spravodlivosťou. Všeobecné blaho tu nie je akýsi ideologický či výlučne teoretický koncept, ale skutočnosť, previazaná s všestranným rozvojom všetkých občanov, ktorú možno realizovať jedine vtedy, ak prihliadneme k dôstojnosti človeka.
„Štát, vo všetkých jeho prejavoch, je povolaný byť obrancom prirodzených ľudských práv, ktorých uznanie je podmienkou existencie právneho štátu. Preto dobro ľudskej osoby, chápanej vždy v jej vzťahovej a komunitnej dimenzii, musí tvoriť základné kritérium všetkých orgánov i programov štátu.“
Táto zásada sa premieta aj do múdrej činnosti finančného súdneho orgánu a jeho jednotlivých sudcov, pokračoval pápež František. Vysvetlil, že svedomitosť a morálny záväzok v tejto funkcii sa týka rovnako veriaceho i neveriaceho človeka:
Táto si vyžaduje nielen vysokú profesionálnosť a odbornosť, ale predovšetkým správne formované svedomie jednotlivca, prvotriedny zmysel pre spravodlivosť, veľkodušné nasadenie pre inštitúciu a spoločnosť. Pri plnení tejto úlohy môže sudca, ktorý je veriaci, nájsť pomoc v odkaze na Boha; ten sudca, ktorý nie je veriaci, nahradí odkaz na transcendenciu odkazom na sociálny organizmus, s odlišným významom, ale s rovnakým morálnym záväzkom.“
Prísny dohľad nad štátnymi výdavkami bráni pokušeniu, ktoré sa často vyskytuje u ľudí v politických a administratívnych funkciách a vedie ich k nečitateľnému nakladaniu so zdrojmi, prameniacemu z klientelizmu a snahy o dosiahnutie volebného úspechu. V tejto súvislosti pápež upozornil na korupciu, ktorá, ako povedal, ťažko poškodzuje sociálne tkanivo ako na etickej, tak na hospodárskej rovine. Napriek ilúzii rýchlych a jednoduchých zárobkov totiž v skutočnosti všetkých ochudobňuje a navyše podlamuje dôveru voči celému systému, jeho transparentnosť a vierohodnosť. Korupcia uráža ľudskú dôstojnosť a triešti všetky krásne ideály, poznamenal František a poukázal na kontrolnú funkciu účtovných dvorov, ktoré sú podľa jeho mienky platným nástrojom pri prevencii ilegality a zneužitia politickej moci.
„Jednotliví pracovníci verejnej správy si musia stále viac uvedomovať svoju zodpovednosť za transparentnosť a čestnosť svojho konania, ktorým vytvárajú vzťah dôvery medzi občanom a inštitúciami, ktorého naštrbenie je jedným z najťažších prejavov krízy demokracie.“
Rigorózna kontrola výdavkov zo strany účtovných súdov a na druhej strane korektné a číre rokovania verejných predstaviteľov môžu zbrzdiť spomínané pokušenia, ktorého vinou sa zdroje spravujú svojvoľne a klientelisticky. Spoločný majetok je hodnotou, ktorú je nutné brániť v prospech všetkých občanov, najmä tých najchudobnejších. Ak sa štát stretne s ich nezodpovedným využitím, je povolaný na výkon nevyhnutného dozorného úradu a náležitému postihu protizákonného konania. „
V závere Petrov nástupca vyzval sudcu dvora audítorov, aby v pôstnom období upreli zrak na Krista, Majstra a svedka pravdy a spravodlivosti. Podotkol, že jeho slová sú nevyčerpateľným prameňom, z ktorého vyviera inšpirácia pre všetkých ľudí, ktorí sa venujú službe spoločnému dobru.
„Pôstne obdobie je časom duchovného boja, doba“ duchovnej súťaže“. Podnecuje nás, aby sme svoj osobný život a službu veciam verejným neprežívali nečinne a nepoddávali sa nešvárom, s ktorými sa okolo seba stretávame. Ježiš Kristus nás pobáda, aby sme zlu vzdorovali otvorene a šli ku koreňom každého problému. Učí nás, aby sme za tento boj osobne platili, nie snáď kvôli tomu, že by sme bažili po ctižiadostivom heroizme, ale v pokornej húževnatosti človeka, ktorý pokračuje vo svojej, častokrát skrytej, práci a odoláva vonkajším tlakom, ktoré na neho svet nezabúda vyvíjať. „
Zverujem vás sv. Jozefovi, „spravodlivému mužovi“, a žehnám vašej práci, lúčil sa pápež František s tisíckou zamestnancov talianskeho dvora audítorov a ich rodinných príslušníkov, ktoré dnes prijal v aule Pavla VI.