17.1.2016 Pápež pri Anjel Pána pozdravil účastníkov Jubilea migrantov
„Milí bratia a sestry, dobrý deň!
Evanjelium dnešnej nedele približuje zázračnú udalosť z Kány, dediny v oblasti Galiley, počas svadobnej hostiny, na ktorej sa tiež zúčastnili Mária a Ježiš, vrátane jeho prvých učeníkov (porov. Jn 2,1-11). Matka poznamená Synovi, že sa minulo víno. A Ježiš, po tom, ako jej odvetil, že ešte nenadišla jeho hodina, nakoniec na podnet odpovie a daruje mladomanželom víno, ktoré je tým najlepším, aké sa na hostine podávalo. Evanjelista podčiarkuje, že «Toto urobil Ježiš v Káne Galilejskej ako prvé zo znamení a zjavil svoju slávu. A jeho učeníci uverili v neho» (v. 11).
Zázraky sú, teda mimoriadnymi znameniami, ktoré sprevádzajú ohlasovanie Dobrej zvesti a majú za cieľ vzbudiť alebo posilniť vieru v Ježiša. V zázraku uskutočnenom v Káne môžeme rozpoznať akt láskavej náklonnosti voči mladomanželom zo strany Ježiša, znak Božieho požehnania pre manželstvo. Láska medzi mužom a ženou je teda dobrou cestou ako žiť evanjelium, čiže s radosťou kráčať cestou k svätosti.
Avšak zázrak z Kány sa netýka len mladomanželov. Každý človek je povolaný stretnúť sa vo svojom živote s Pánom. Kresťanská viera je darom, ktorý získavame krstom, a ktorý nám umožňuje stretnúť Boha. Viera prechádza obdobiami radosti i bolesti, svetla i temnoty, tak ako je to pri každej autentickej skúsenosti lásky. Rozprávanie o svadbe v Káne nás pozýva nanovo objaviť, že Ježiš sa nám nepredstavuje ako sudca pripravený súdiť naše viny, ani ako veliteľ, ktorý nám nariaďuje slepo plniť jeho nariadenia; prestavuje sa nám ako Záchranca ľudstva, ako brat, ako náš starší brat, Syn Otca: predstavuje sa ako ten, ktorý odpovedá na očakávania a prísľuby radosti, ktoré prebývajú v srdci každého z nás.
Môžeme sa teda spýtať: skutočne takto poznám Pána? Cítim ho blízko pri mne vo svojom živote? Odpovedám mu na vlnovej dĺžke tej manželskej lásky, ktorú on každý deň zjavuje všetkým, každému človeku? Ide tu o vedomie, že Ježiš nás hľadá a pozýva, aby sme mu urobili priestor v súkromí nášho srdca. Na tejto ceste viery s ním nie sme ponechaní sami: dostali sme dar Kristovej Krvi. Veľké kamenné nádoby, ktoré dal Ježiš naplniť vodou, aby ju premenil na víno (v. 7), sú znakom prechodu od starej zmluvy k novej: namiesto vody používanej na rituálne očisťovanie, sme získali Krv Ježiša vylievanú sviatostným spôsobom v Eucharistii a krvavým spôsobom pri jeho utrpení a na kríži. Sviatosti, ktoré pramenia z Veľkonočného tajomstva, nám vlievajú nadprirodzenú silu a umožňujú nám zakúsiť nekonečné Božie milosrdenstvo
„Drahí bratia a sestry, dnes sa slávi Svetový deň migrantov a utečencov, ktorý sa v kontexte Svätého roku milosrdenstva slávi tiež ako Jubileum migrantov. Mám radosť, že môžem zo srdca privítať etnické komunity, ktoré sú tu prítomné, všetkých vás, ktorí pochádzate z rôznych regiónov Talianska, osobitne z Lazia. Drahí migranti a utečenci, každý z vás nesie v sebe svoj príbeh, kultúru, cenné hodnoty. A často žiaľ aj skúsenosť biedy, útlaku a strachu. Vaša prítomnosť na tomto námestí je znak nádeje v Boha. Nenechajte si ukradnúť túto nádej a radosť zo života, ktoré pramenia zo zakúsenia Božieho milosrdenstva, aj vďaka ľuďom, ktorí vás prijímajú a pomáhajú vám. Prechod Svätou bránou a omša, ktoré budete zakrátko prežívať, nech vám naplnia srdce pokojom. Pri tejto svätej omši chcem poďakovať, a aj vy poďakujte so mnou – väzňom z väznice v Opere, za dar hostií, ktoré oni sami pripravili a ktoré sa použijú pri tomto slávení. Pozdravme ich potleskom z tohto miesta, všetci spoločne…“