12.9.2019 Noví biskupi celého sveta na audiencii: Buďte blízki Bohu i ľuďom
Noví biskupi v rámci predchádzajúceho duchovného programu spoločne zostúpili k hrobu sv. Petra pod Vatikánskou bazilikou, kde spoločne predniesli vyznanie viery. Pápež František im to pripomenul týmito slovami:
„Vyznali ste tam tú istú vieru samotného apoštola. Ona nie je nejakou teóriou alebo kompendiom náuk, ale je to osoba, Ježiš.“
Blízkosť Bohu
Náš svet hľadá, hoc aj nevedomky, túto Božiu blízkosť
Nepoznáme inú silu ako túto, silu Dobrého Pastiera, silu dávať život, priblížiť sa Láske prostredníctvom lásky. Toto je naša misia: byť pre Cirkev a pre svet „sviatosťami“ Božej blízkosti. Blízkosť Bohu je zdroj biskupskej služby. Boh nás miluje a zblížil sa s nami viac, než by sme si dokázali prestaviť. Vzal na seba naše telo, aby nás spasil. Táto zvesť je jadrom viery a musí predchádzať a oživovať každú našu iniciatívu. Existujeme na to, aby sme robili túto blízkosť hmatateľnou. Ale nemôžeme sprostredkovať Božiu blízkosť bez vlastnej skúsenosti, bez jej každodenného prežívania, bez toho, aby sme sa nechali nainfikovať jej nehou. Denne, nešetriac časom, je potrebné byť pred Ježišom, predkladať mu ľudí, situácie, byť stále otvoreným komunikačným kanálom medzi Ním a našimi ľuďmi.
Bez tejto osobnej dôvernosti, bez intimity denne pestovanej v modlitbe – tiež a predovšetkým vo chvíľach neútechy a vyprahlosti – podľahne jadro našej biskupskej služby rozkladu,“ varoval ďalej pápež František. „Jedine s Ježišom zostaneme ušetrení onej pelagiánskej domýšľavosti, ktorá vyvodzuje dobro zo svojej vlastnej schopnosti.“
Blízkosť človeku
Práve od blízkosti Bohu sa prichádza k blízkosti k jeho ľudu, pretože vtedy rastie v človeku vedomie identity, spočívajúcej v stávaní sa blížnymi, pokračoval Svätý Otec. A ako dodal, toto nie je vonkajšia povinnosť, ale vnútorná potreba v logike darovania sa:
„Blízkosť biskupa nie je rétorická, nevytvára sa do seba uzavretými tvrdeniami, ale ozajstným bytím k dispozícii,“ upozornil Svätý Otec a hovoril biskupom o konkrétnosti ich služby. Blízkosť má konkrétne vyjadrenia v podobe slovies vlastných dobrému Samaritánovi:
„Vidieť – to znamená neodvracať zrak bokom, netváriť sa akoby nič, nenechať ľudí čakať a neskrývať problémy pod koberec. Čiže byť nablízku, v kontakte s ľuďmi, venovať čas viac im než písaciemu stolu, nemať strach z kontaktu s realitou, ktorú treba spoznávať a osvojiť si ju. Dobrému Samaritánovi je ďalej vlastné obviazať rany, prevziať zodpovednosť, postarať sa, vynaložiť prostriedky (porov. Lk 10,29-37). Každé z týchto slovies blízkosti je míľnikom na ceste biskupa s jeho ľudom.“
Spätná väzba
Potrební sú biskupi, schopní vnímať tep svojich spoločenstiev a svojich kňazov aj na diaľku, cítiť tento pulz. Pastieri, ktorí sa neuspokoja s formálnou prítomnosťou, stretnutiami podľa poradovníka alebo príležitostnými dialógmi…. Buďte apoštolmi načúvanie, ktorí vedia popriať sluchu aj tým, ktorým nie je príjemné počúvať.
„Prosím, neobklopujte sa poskokmi a pritakávačmi („yes men“), kariéristami. Nie, prosím vás, preč s tým! Netúžte dostávať utvrdzovanie od tých, ktorých máte vy sami povinnosť utvrdzovať.“
Je veľa spôsobov, ako byť blízkymi svojim cirkvám, poznamenal Svätý Otec a dal novým biskupom za príklad Máriu, Matku Božiu, ktorá nestrácala čas a ponáhľala sa za sesternicou.
Blízkosť kňazom
Povzbudil ich k pravidelným pastoračným návštevám veriacich spolu s ich duchovnými pastiermi. Zvlášť si majú vyhradiť čas najmä pre kňazov, ktorí sú „najbližšími blížnymi biskupa“.
Svätý Otec sa so stovkou nových biskupov rozlúčil s prosbou, aby v jeho mene objali, poďakovali a povzbudili svojich kňazov.